HTML

Életminőség - Magyar Fitnesz

A Magyar Fitnesz tanulmány (www.demos.hu/Letoltes) nem ér véget, csak átalakul... Folytassuk együtt! Várjuk a tanulmány fejezeteihez kapcsolódó megerősítő vagy ellentmondó véleményeket, adatokat, szösszeneteket - mindent, ami kapcsolódik a Magyar Fitnesz állításaihoz, felvetéseihez.

Friss topikok

  • demos: Kedves M, Köszönjük, hogy elolvastad, ls irtál! Sajnáljuk, hogy úgy érezhetted, óvatlanul interp... (2008.10.23. 17:53) Kritikák és értékelések
  • habár: himnusz és fitnesz: sportgeza.hu/futball/2008/eb/laza/a_romanok_lecserelnek_himnuszukat/?rnd=984 (2008.06.16. 13:10) 4. Stratégiai lépések
  • gomez: Bár Magyarországon az a közvélekedés, hogy jövedelemegyenlőtlenségek igen nagyok, ez nem igaz. Aho... (2008.06.12. 13:18) 2a. A szegénység "mítosza"

Linkblog

Archívum

2b. A munkanélküliség "mítosza"

2008.06.12. 11:08 :: demos

A munkanélküliség kérdése valamivel összetettebb. A magyar munkaerőpiac talán legnagyobb problémája ugyanis nem a szó közgazdasági értelmében vett munkanélküliség: az egyáltalán nem magas mondjuk az EU átlagához viszonyítva, hanem a nagyon alacsony aktivitási szint, vagyis az, hogy a munkavállaló korú lakosságnak csak viszonylag kis hányada jelenik meg a munkaerőpiacon. Ez különösen a legfiatalabbakra és a legidősebbekre igaz:

 

A hétköznapi gondolkodás persze valószínűleg az inaktivitás, a „munka nélkül élés” legtöbb válfaját munkanélküliségként tartja számon, ráadásul feltételezhetjük, hogy a magas inaktivitás okaként a legtöbben azt jelölnék meg, hogy „nincs munka”, nincs hol elhelyezkedni.

 

Anélkül, hogy belemennénk ennek – a tanulmányban szintén bőségesen tárgyalt – részleteibe, egyvalamit mindenképpen le kell szögeznünk. Bár az nem biztos, hogy ahol van munkakínálat, ott egy idő után lesz munkakereslet is – hiszen ebben a tágabb gazdasági, politikai, gazdaságpolitikai környezetnek is nagy szerepe van –, az azonban igen, hogy ahol nincs kínálat, onnan a kereslet is eltűnik. A rendszerváltás, a munkahelyek tömeges megszűnésének idején a munkaerőpiacról kivezető féllegitim menekülőutak egész arzenálját teremtettük meg és működtetjük többé-kevésbé azóta is. Rokkantnyugdíjasként élni, harminc éves korig egyetemre járni, tíz évig GYES-en lenni ma Magyarországon elfogadott dolog –sokkal inkább elfogadott, mint ha valaki azt mondja magáról, hogy „munkanélküli”. Ez a tény pedig, súlyosbítva azzal, hogy a bizonytalanságot, ami pedig a jól működő munkaerőpiacnak is többé-kevésbé a sajátja, alig-alig tudjuk csak elviselni, nem kifejezetten kedvez a biztonságos inaktív státuszok elhagyásának.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://magyarfitnesz.blog.hu/api/trackback/id/tr31516168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása